fbpx

Dzejas dienu noskaņās

There is no upcomming event to display.

Jaunākās ziņas

Attēlu un video galerijas

Puisis_ar_Karogu DirArh
Katolu-gimnazija-1-09-2018 KulturasKanons

Dzejas dienu noskaņās

By: skola_admin

08-10-2019

,

71756729_2709763992369878_2229327896252514304_n

Kad koki lēnām sāk krāsoties, un tik ļoti negribas vēl atvadīties no vasaras, mūsu ģimnāzijā top dzeja. Skolas gaiteņos, klasē, Arkādijas parkā, kas blakus.

Ieskatam mūsu skolnieku pārdomas par dzeju.

“Īstā dzeja ir pati ogu meklēšana un lasīšana. Tāpat arī – sēņu.” (I. Ziedonis)

Mežs ir kā dzejnieka bezgalīga iztēle, pa kuru viņš staigā un meklē atziņas jeb ogas. Katra oga (atziņa) ir savādāka.

Gadās mellenes – saldas, viegli baudāmas, bet, ja neuzmanās – traips paliks uz mūžu. Gadās brūklenes – rūgtā patiesība, bet ar dziļu domu. Gadās dzērvenes, tik skābas, ka seja savelkas grimasē un nevar saprast labpatikā vai ne, jo dažiem patīk skābums. Un gadās arī meža zemenes, tik patīkamas, bet ar vienu ir par maz. Dzejniekam gadās arī neatrast ogas, un tad viņš apmaldās un ieslīgst krīzē. Mēdz arī būt pārpilnām ogu un dzejnieks nevar visas savākt, kas atkal ir slikti. Kad dzejnieks salasa ogas, viņš izšķiro tās un izvēlas, kuras būs derīgas vārīšanai. Dzejniekam ievārījuma vārīšana sagādā tīrās mokas. Viņam jāuzmana, lai temperatūra nav ne augstāka, ne zemāka par vajadzīgo, mēdz arī apdedzināties un sagriezties. Kad viss ir gatavs, dzejnieks jūtas ļoti atvieglots un dodas pārdot savu meistardarbu. Cilvēki pērk viņa ievārījumu ar šaubām, līdz kāds nogaršos un viņam iepatiksies. Pircējs piedāvās arī citiem, un arī viņiem iepatiksies.

 Dzejnieku priecēs citu labpatika, bet nebūs daudz laika apmierinātībai, jo būs jādodas ogot vēl vairāk. Dzejnieka dvēsele ir ļoti smalka un jutekliska, un tāda ir arī dzeja.

 Markuss Damulevičs, 8.klase

 

Dzejas meklēšana

Dzeja tās rakstniekam ir pareizo vārdu meklēšana, galvenās domas iesaistīšana, kā arī zemtekstu klātbūtne.

Rakstot šādu darbu, jāpaskatās arī no citas puses, kā pasaules notikumi ietekmē citu cilvēku prātus, jāaizprot dziļākā būtība, jāpiefiksē nianses. Veidot mākslu un daiļliteratūras darbu tikai no savām domām un ideoloģijas par lietām un dzīvi kopumā.

Citos vārdos izteikta doma, runāšana dzejā noteikti piesaista cilvēku uzmanību, jo tā ir liela māksla spēt runāt daiļliteratūrā, tulkojot to cilvēku prātiem. Dzeja ir arī rakstnieka pacietība, iedvesmas uzplūdi, nepadošanās un dvēseles izlikšana savā darbā. Šādi cilvēki ir pelnījuši cieņu.

Dzeja ir izdevusies, kad tā ir lasāma ar sava gara palīdzību.

 

Madara Ločmele, 8.a klase

There is no upcomming event to display.

Jaunākās ziņas

Attēlu un video galerijas

Puisis_ar_Karogu DirArh
Katolu-gimnazija-1-09-2018 KulturasKanons