fbpx

Pacel acis uz pasauli!

There is no upcomming event to display.

Jaunākās ziņas

Attēlu un video galerijas

Puisis_ar_Karogu DirArh
Katolu-gimnazija-1-09-2018 KulturasKanons

Pacel acis uz pasauli!

By: skola_admin

08-11-2017

mobile-phone-addiction

Mūsdienu sabiedrībā parādījušies daudz dažādi paradumi, kuri laika gaitā pārtop par atkarībām. Bieži vien viss sākas ar vienkāršu sociālo tīklu apmeklējumu, bet turpinās ar regulāru atgriešanos šajos tīklos un aizraušanos ar tiem.
Laika gaitā tu pats sāc pamanīt ka aizvien biežāk atgriezies, lai apskatītos jaunākos attēlus un video. Vienā mirklī tu sāc atdalīties no apkārtējās pasaules un nespēj vairs atgriezties, jo tas jau ir kļuvis par tik spēcīgu ieradumu, ka apskatīties, kas jauns plašajā internetā, ir kļuvis par ikdienišķo rutīnu. Bet ne vienmēr tie ir sociālie tīkli, kas ierauj tevi virtuālā vidē tās tikpat labi var būt spēles datorā un telefonā. Tomēr arī reālajā dzīve tevi var pārņemt dažādi slikti ieradumi, un laika gaitā – arī atkarības. Tas vienā mirklī pārņem tevi. Tu prasi kā? Vienkārši! Piemēram visizplatītākās legālās narkotiskās vielas alkohols un tabakas izstrādājumi. Viss sākas ar vienkāršu cigaretes dūmu vai pavisam nelielu malku alkohola. Šīs vielas paliek aizvien izplatītākas pusaudžu vidū. Aizvien vairāk jauniešu paliek atkarīgi no šīm vielām un turpina tās lietot ikdienā. Iespējams, nezinot par risku, ko šīs vielas nodara, tu turpini tās lietot un neapzinies risku, cik ļoti tas kaitē veselībai un ietekmē tavu turpmāko atīstību.
Pastāv 45% varbūtība, ka tu vēlēsies pamēģināt ko „stiprāku”. Lai gan smagās narkotikas tiek uzskatītas par nelegālām, man šķiet, nav noslēpums ka tās ir brīvi pieejamas un iegūstamas, un vietu, kur tās var iegūt paliek aizvien vairāk. Zinot par narkotiku kaitīgumu, jaunieši vēlas tās pamēģināt, lai gūtu jaunas sajūtas. Parasti viss sākas ar marihuānu, un kad esi to pamēģinājis un guvis jaunas sajūtas, ar laiku tev sāk rasties vēlme mēģināt ko jaunu un nepierastu. Un tā tas viss turpinās, līdz tu nokļūsti situācijā, kad tava dzīve ir sabojāta, naudas tev nav, ģimene tev ir centusies palīdzēt bet tu esi atteicis. Tu ubago uz ielas naudu lai sakrātu naudu nākamajai devai. Un viss sākas ar vienkāršām lietām, piemēram alkoholu.
Protams narkotikas nav vienīgais veids, kā nonākt šadās dzīves krustcelēs. Ir arī citas smagas atkarības, kā piemēram azartspēles. Tu sāc ar mazumu, bet turpini riskēt līdz zaudē visu. Tieši tas pats attiecas arī uz datorspēlēm – tu sāc ar vienkāršu spēli un vēlies progresēt ātrāk, jo neesi gatavs gaidīt 4 stundas lai spēlē sasniegtu jaunu līmeni. Tu sāc ieguldīt spēlē reālu naudu apmaiņā pret virtuālu progresu. Sākumā tie ir tikai 5 eiro, bet summas aug, līdz tu attopies, ka tev vajag vairāk, jo līdzko progresē, spēle sāk pieprasīt vairāk un vairāk naudas par uzlabojuma paātrināšanu.
Mūsdienās pat no agras bērnības bērni sāk izmantot sociālos tīklus un spēles. Agrā bernībā tas var būt ļoti kaitīgi bērna atīstībai un iztēles atīstīšanai. Jo agrāk sāk, jo būs grūtāk pārtraukt. Piecas minūtes beidzas ar astoņām stundām dienā. Arī sociālie tīkli un spēles internetā apdraud mūsu drošību – lai gan visas vietnes, kur reģistrējamies saka, ka paturēs visu mūsu konfidenciālo informāciju privātu, tā joprojām ir pieejama lapas administratoriem un … hakeriem. Tas rada jautājumu, kur tu esi drošībā, jo jebkurš hakeris var uzzināt visu par tevi. Pat cilvēks ar nelielām datorzināšanām var uzzināt par tevi ļoti daudz. Piemēram, jebkurš var ierakstīt tavu vārdu Google meklētājā un atrast tavu profilu. Šādā veidā var uzzināt ļoti daudz par tevi. Mājas lapas bieži prasa, lai ievadi savu informāciju, lai citi tevi var iepazīt labāk – datus par to, kur esi mācījies, kur strādā un kādi ir hobiji. Šādi tava drošība ir gan virtuālajā, gan reālajā dzīvē. Tāpēc, ja šaubies, dodies uz pasākumiem, kas informē par apdraudējumiem ar kuriem tu vari saskarties realajā dzīvē un virtuālajā vidē. Šo risku ir ļoti daudz, un noteikti tu pat nezini par lielāko daļu no tiem apdraudējumiem, kas tevi var jebkurā dienā piemeklēt. Ne vienmēr viss sākas ar kaut ko kaitīgu, kā piemēram cigaretes, par kurām stāsta pieaugušie, dažreiz tas viss var sākties arī ar vienkāršām lietām – telefonu un datoru, kurus izmantojam ikdienā un kuru iespējas ir neierobežotas.
Noskaties mūsu zibakciju, noklausies raidījumu “Tīra sirds tīrā vidē” un pirms paņem rokā telefonu, pacel acis uz pasauli!

Jānis Liekmanis,
10. klases skolnieks


Video:
https://www.youtube.com/watch?v=LNuNdGhbPwo&t=21s

There is no upcomming event to display.

Jaunākās ziņas

Attēlu un video galerijas

Puisis_ar_Karogu DirArh
Katolu-gimnazija-1-09-2018 KulturasKanons